CII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Historyczny maraton warszawski

Tak możemy nazwać wydarzenie, w którym uczestniczyli w czwartek i piątek (18 i 19 kwietnia) uczniowie klas 1C i 1D LO. Przemierzyli oni trasę szlakiem getta warszawskiego, oprowadzani przez naszego  nauczyciela historii i zarazem przewodnika  miejskiego p.Bogumiłę Stefańską. Wycieczki odbyły się z racji rocznicy wybuchu powstania w getcie. Nasi poszukiwacze historii warszawskich, niestrudzeni uczniowie, przebyli pieszo trasę ok. 6km (12tys. kroków) począwszy od ul. Złotej a skończywszy  na ul. Stawki. Każdy zaopatrzony był w mapkę getta  i śledził  na bieżąco dość długą trasę, poznając  pamiątki i pomniki getta, oglądając ostańce tamtych czasów. Na trasie mogli nie tylko niemal fizycznie dotknąć historii jak w przypadku autentycznego muru getta czy kamienicy poety Wł.Szlengela przy ul.Waliców, ale i poznać dramatyczną codzienność getta. W historycznej opowieści o holocauście w Warszawie uczniowie usłyszeli o bohaterach, ofiarach i katach czasów getta.  Przywołana została więc heroiczna postać Korczaka, ale i hitlerowca Jorgena Stroopa. Ożył na chwilę na dawnym Lesznie  wesołek z getta, Rubinstein, ale i zjawiła się, jak żywa,  ze swą pomocą dzieciom getta, siostra Joanna, czyli Irena Sendlerowa. Opowieści były poparte prezentacją zdjęć, by bardziej zrozumieć dramatyczne losy getta. Jakiemu celowi służyła nasza długa wędrówka po getcie? M.in. temu, by heroiczna praca Emanuela Ringelbluma nie poszła na marne. On, ku pamięci potomnych zebrał wtedy  i przechował ( w metalowych skrzynkach pod gruzami getta) wszelkie dostępne historyczne źródła do dziejów dzielnicy żydowskiej. A  my, uczniowie mamy nieść pamięć, przekazywać ją  kolejnym pokoleniom. W przypadku wydarzenia z 1943r., pamięć o Żydach i o Polkach, pamięć o historii miasta i dziejach Polski.