Historia szkoły

Budynek szkoły powstał w latach 1925 – 1927 z inicjatywy małżeństwa nauczycieli. Początkowo mieściły się tutaj dwie szkoły powszechne: dla chłopców  – nr 128 oraz dla dziewcząt – nr 150.

Budynek służył celom oświatowym do wybuchu wojny, w tym czasie szkoła była objęta mecenatem przez kolejarzy z Bródna. We wrześniu stacjonował tu sztab 36 Pułku Piechoty, który bronił przedpola Warszawy od strony Białołęki.

W czasie okupacji budynek szkoły stał się siedzibą garnizonu niemieckiego. W powstaniu warszawskim szkoły bronili powstańcy z oddziału „Rafał”. Po zajęciu Warszawy przez Niemców w budynku szkolnym powstawały Koszary wojskowe. Kierownikiem szkoły w czasie okupacji był ks. Józef Woźniak, będący jednocześnie kapelanem Szarych Szeregów. Pierwszego dnia Powstania Warszawskiego słabo broniony przez Niemców budynek szkolny został zdobyty przez powstańców, jednakże natychmiast Niemcy przystąpili do jego szturmowania. W wyniku morderczych walk uszkodzone zostało lewe skrzydło budynku. 3 VIII powstańcy zmuszeni byli opuścić budynek szkolny.

Po wojnie staraniem mieszkańców Bródna odremontowano budynek. Obecnie mieści się tutaj Zespół Szkół nr 41- Szkoła Podstawowa nr 206 oraz CII Liceum Ogólnokształcące.